یکشنبه 20 مهر 1399 تحریم‌ها باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای می‌شوند مسئول بخش تحقیقات دفتر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اگر تحریم‌های ایران حذف شوند، ما می‌توانيم تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهاي گلخانه‌اي را به مقدار لازم کاهش دهيم.
مسئول بخش تحقیقات دفتر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اگر تحریم‌های ایران حذف شوند، ما می‌توانيم تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهاي گلخانه‌اي را به مقدار لازم کاهش دهيم
1399-4-7- به گزارش«پارما» برنامه «روزنه» با موضوع کربن‌دی‌اکسیدها و گرمایش زمین، در ارتباط تلفنی با دکتر سید شفیع موسوی (مسئول بخش تحقيقات دفتر حفاظت از لايه اوزن سازمان حفاظت محيط زيست) از شبکه راديويي گفت و گو روي آنتن رفت. 
سید شفیع موسوی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به انواع گازهای گلخانه‌ای، گفت: «دی‌اکسید کربن» به نسبت سایر گازهاي گلخانه‌اي تاثير بسزايي در محيط زيست دارد و در طول تاريخ اقليمي زمين نقش مهمي را در کنترل دماي این کره بر عهده داشته است. 
وی افزود: گاز «دی‌اکسید کربن» در سیاره‌های غیر از زمین کاربرد دارد و برخی اوقات حتي تا ۵۰۰ درجه سانتي‌گراد گرمايش ايجاد مي‌کند. 
مسئول بخش تحقیقات دفتر حفاظت از لایه اوزن با اشاره به شروع فصل تابستان، توضیح داد: کولرهای گازی مصرف برق بسیار زيادي دارند و به نيروگاه‌هاي برق فشار مي‌آورند و همين موضوع باعث مي‌شود تا گازهاي گلخانه‌اي روند افزايشي داشته باشند. 
وی با اشاره به این که تعداد کولرهای گازی روز به روز بیشتر می‌شوند، عنوان کرد: نیروگاه‌های مختلف بايد نياز کولرهاي گازي را از منبع انرژي‌هاي پاک و يا آب تامين کنند و از اين طريق توليد «دي‌اکسيد کربن» را به حداقل برسانند. 
موسوی با اشاره به تاریخ گرمایش کره زمین، اظهار داشت:
۳ تا ۵ میلیون سال گذشته گرمای زمين ۳ درجه از وضعيت فعلي گرم‌تر بود و به مرور طبيعت ميزان گرما را به تعادل رساند. 

وی با اشاره به این که در حال حاضر میزان گرمای زمین ۱۵ درجه سانتی‌گراد است، عنوان کرد: افزایش و کاهش دمای زمين به واسطه دخالت طبيعت به تعادل مي‌رسد. 
این مسئول حوزه محیط زیست با اشاره به انقلاب صنعتی، توضیح داد: فعالیت‌های بشر در قالب انقلاب صنعتی باعث شده تا دماي کره زمين به شکل بي‌سابقه‌اي افزايش پيدا کند. 
وی تاکید داشت: متاسفانه میزان «دی‌اکسید کربن» موجود در کره زمین در چند دهه‌ی اخیر از۲۸۰ PPM  به حدود ۴۰۰ PPM رسيده است. 
به گفته موسوی، این حجم از افزایش «دی‌اکسید کربن» در کره زمین باید در طول چند میليون سال اتفاق مي‌افتاد. 
وی با بیان این که جنگل‌ها و اقیانوس‌ها مراکز جذب «دی‌اکسید کربن» هستند، توضیح داد: در چند دهه‌ی اخير بشر مدام در حال جنگل‌تراشي بوده است و با فعاليت‌هايي از اين دست به تخريب محيط زيست و افزايش گازهاي گلخانه‌اي کمک کرده است.
 

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه اوزن سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سهم کشورهای مختلف در تولید گازهای گلخانه‌ای، عنوان کرد: در ارزيابي سهم کشورها براي توليد گازهاي گلخانه‌اي ايران در رتبه ۷ دنيا قرار گرفته است. 
وی با بیان این که آمریکا و چین بیشترین میزان گاز گلخانه‌اي را توليد مي‌کنند، ادامه داد: ايران حدود ۶۴۸ ميليون تن گاز گلخانه‌اي منتشر مي‌کند. 
موسوی اضافه کرد: در بازه زمانی ۱۰۰ سال اخیر بعد از انقلاب صنعتی ایران نقش بسیار اندکی را در توليد گازهاي گلخانه‌اي داشته است، چرا که اکثر کشورها قبل از انقلاب صنعتي در توليد و افزايش اين دست از گازها فعاليت مي‌کردند. 
وی تاکید داشت: با توجه به تحریم‌هایی که الان به کشور اعمال شده‌اند، کشورهای توسعه یافته نمی‌توانند براي توليد کمتر گازهاي گلخانه‌اي انتظار زيادي از ايران داشته باشند، چرا که بخشي از فعاليت‌هاي کاهش گاز‌هاي گلخانه‌اي به استفاده بهينه از انرژي‌هاي پاک مربوط مي‌شوند. 
مسئول بخش تحقیقات دفتر حفاظت از لایه اوزن سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگر تحریم‌های ایران حذف شوند، ما می‌توانيم تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهاي گلخانه‌اي را به مقدار لازم کاهش دهيم. 
وی با اشاره به این که ما باید در مسیر توسعه انرژی‌های پاک قرار بگیریم، گفت: دانشگاه‌ها و صنايع ما بايد بتوانند به طور خودساز مشکلات موجود در مسير انرژي‌هاي پاک را برطرف کنند.

منبع: 
http://isfahan-doe.ir/index.aspx?page_=news&lang=1&sub=0&PageID=7668&PageIDF=1&tempname=default

 
بيشتر