اخبار

36 امین سالگرد معاهده مونترال و روز جهانی اوزن

36 امین سالگرد معاهده مونترال و روز جهانی اوزن

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ترمیم لایه ازن در مسیر درستی است و بر اساس مطالعات انتظار می‌رود که سطح آن در قطب جنوب تا ۲۰۶۶ به سطح سال ۱۹۸۰ برگردد که بسیار ارزنده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، صبح 29 شهریور 1402 وبینار روز حفاظت از لایه ازن برگزار شد. روز جهانی حفاظت از لایه ازن به سال 1994 برمی‌گردد که کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب پروتکل مونترال در آن سال پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه ازن نامگذاری کنند.

در این نشست،‌ دکتر ایرج حشمتی؛ معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: امروز 36امین سالگرد تصویب پروتکل مونترال است که به عنوان موفق‌ترین معاهده زیست محیطی در سطح جهانی برای حفاظت از لایه ازن است. امروز تلاش و مشارکت جهانی ضمن تأکید بر بازسازی لایه ازن در نزدیک به چهار دهه و حذف مواد شیمیایی مخرب ازن در بخش‌های مختلف، در جهت کاهش تغییرات اقلیم است.

وی تأکید کرد: نکته بارز و قابل توجه در مراسم امسال همکاری های بین المللی و جهانی تحت شعار ترمیم لایه اوزن و کاهش تغییرات اقلیمی است و یادآور این مهم که باید با اراده ای استوار برای تضمین سلامتی مردم و سلامتی سیاره زمین گام های بیش از پیش موثر تری برداریم.

وی با  اشاره به استفاده از گازهای مخرب ازن در سیستم‌های سرمایشی گفت: کره زمین در حال گرم شدن  است و به همین دلیل بشر نیاز به سیستم‌های سرمایشی و تهویه مطبوع در همه ابعاد است اما رشد استفاده از این دستگاه‌ها باید با یافتن جایگزین‌های ایمن و سازگار با لایه ازن و افزایش بهره‌وری این دستگاه‌ها باشد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اصلاحیه کیگالی را فرصتی برای بهبود بهره‌وری انرژی در بخش سرمایش و استفاده از فناوری‌های جدید دانست و افزود: پروتکل مونترال از طریق اصلاحیه کیگالی موجب کاهش مصرف هیدروکلروفلوروکربن‌ها می‌شود که این امر، کند شدن روند گرمایش جهانی کره زمین را در پی دارد. انتظار می‌رود که با با تصویب پروتکل کیگالی توسط کشورها تا سال 2100 از گرم شدن کره زمین به اندازه نیم درجه سانتی‌گراد جلوگیری شود.

وی تأکید کرد: امیدواریم در جهت همگام شدن با جامعه جهانی، اجرا شدن اصلاحیه کیگالی نیز در کشور ما تصویب شود و بتوانیم گام‌های بزرگتری را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و کنترل تغییرات اقلیمی برداریم.

حشمتی افزود: ترمیم لایه ازن در مسیر درستی است و بر اساس مطالعات انتظار می‌رود که سطح آن در قطب جنوب تا 2066 به سطح سال 1980 برگردد که بسیار ارزنده است.

وی بیان کرد: ایران علاوه بر حذف گازهای مخرب، بیش از 35 درصد واردات هیدروکلروفلروکربن‌ها را نیز تا سال 2020 کاهش داده و تا سال 2025 این کاهش واردات به  67.5 درصد خواهد رسید. امروز با گذشت 34 سال از پیوستن ایران به کنوانسیون وین، پروتکل مونترال، در این سال‌ها 9800 تن از مواد مخرب لایه ازن از  طریق انتقال فناوری‌های جدید و نظارت بر واحدهای صنعتی و خدماتی و... کاهش یافته است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه علیه کشور ما اجرای تعهدات بین‌المللی را سخت کرده است، گفت: این تحریم‌ها کشور ما را در تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، بهداشت روانی، سلامتی و... تحت تأثیر قرار داده و اعمال آن برخلاف تعهدات بین‌المللی کشورها برای حفظ محیط زیست و توسعه پایدار است.

حشمتی خاطرنشان کرد: اگر کشورها نتوانند به سهولت به فناوری‌ها و مواد جدید سازگار با محیط زیست دسترسی داشته باشند اجرای تعهدات امکان‌پذیر نیست اما با این وجود، با توجه به سیاست‌گذاری‌های کشور، تکیه بر توان داخلی و مدیریت صحیح نه تنها بر تحریم‌ها فائق آمدیم، بلکه دورنمای روشن‌تری نیز در انتظار خواهد بود.

وی یادآور شد: ضمن تشکر مجدد  از توجه و شرکت شما عزیزان در این وبینار ، به عنوان نماینده سازمان حفاظت محیط زیست از تمامی سازمان‌ها، وزارت خانه‌ها، اصناف و اتحادیه‌ها، متخصصین، شرکت‌ها و واحدهای صنعتی، کشاورزی و خدماتی در سطح ملی و در سطح بین‌المللی  نمایندگان آژانس‌های اجرایی تحت پروتکل مونترال ، نمایندگان برنامه عمران سازمان ملل متحد ، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد که بدون مشارکت و همکاری آنها نیل به اهداف و تحقق برنامه های حفاظت از لایه اوزن امکان پذیر نخواهد بود تشکر و قدردانی کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: این فرصت را مغتنم شمرده و به جامعه جهانی و همه دوستداران محیط زیست و تمامی افراد، نهادها و گروه‌هایی که به هر طریقی توان، منابع و زمان خود را برای حفظ و بهبود کیفیت محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی که یکی از با ارزشترین ثروت های ملی ما بشمار می‌روند بکار گرفته و می‌گیرند، صمیمانه روز جهانی حفاظت از لایه اوزن را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
بيشتر