اخبار

چهل و پنجمین نشست کارگروه اعضای پروتکل مونترال (OEWG 45th)

حضور هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در چهل و پنجمین نشست کارگروه اعضای پروتکل مونترال

چهل و پنجمین نشست کارگروه اعضای پروتکل مونترال (OEWG 45th)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در چهل و پنجمین جلسه گروه کاری اعضای پروتکل مونترال که تیرماه سال جاری در بانکوک تایلند برگزار شد، دکتر ایرج حشمتی؛ معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و دکتر ابراهیم حاجی زاده؛ مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن با خانم Manguiat؛ قائم مقام و معاون دبیر اجرایی دبیرخانه اوزن و خانم Liazzat Rabbiosi ؛ مسئول منطقه ای آسیا و اقیانوسیه برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در مقر سازمان ملل متحد در بانکوک دیدار کردند.
در این جلسه ، قائم مقام دبیر اجرایی دبیرخانه اوزن  از همکاری ها و تلاش های جمهوری اسلامی ایران در خلال این سالها در راستای عمل به تعهدات پروتکل مونترال و پیشرو بودن در این فعالیت ها علی رغم وجود چالش ها، سپاسگزاری کرد.
مسائل و مشکلات موجود نظیر عدم دسترسی به موقع به منابع مالی اختصاص یافته جهت اجرای فعالیت های بخش غیرسرمایه گذاری پروژه مدیریت حذف هیدروکلروفلوروکربن ها(HPMP)  به علت تحریم های ظالمانه از جمله مواردی بود که توسط دکتر حشمتی مطرح شد و خانم Manguiat قول مساعدت و پیگیری داد.
در ادامه این جلسه، موضوع پیگیری اصلاحیه کیگالی در چهارچوب پروتکل مونترال با توجه به تصویب و پذیرش آن توسط 151 کشور مطرح شد که دکتر حشمتی با توجه به سیاست های داخلی در مورد صنایع و با هماهنگی با بخش های مرتبط در دولت و همچنین مشاوره با بخش خصوصی و تولیدی در این حوزه، اظهار امیدواری کرد با هدف برخورداری از مزایای این اصلاحیه و بروز  شدن فناوری در صنعت داخلی همگام با بازارهای جهانی و جلوگیری از زیان های ناشی از عدم تصویب این اصلاحیه برای صنایع تولیدی کشور از جمله عدم صادرات مواد تحت کنترل به کشور های غیر عضو در سالهای آینده، اقدامات لازم  جهت پیگیری انجام شود.
در پایان خانم Manguiat  برای  همکاری های  بیشتر در آینده از طرف دبیرخانه پروتکل مونترال و کنوانسیون وین اعلام آمادگی نمود.

همچنین، جلسه مشترکی در مقر برنامه عمران سازمان ملل متحد با رئیس بخش پروتکل مونترال  این سازمان، خانم Xiaofang Zhou  و آقای Anderson ؛ رئیس بخش منطقه ای UNDP و سایر کارشناسان دفتر منطقه ایUNDP  برگزار شد که مواردی نظیر تسریع در اجرای فعالیت های پروژه مدیریت حذف هیدروکلروفلوروکربن ها  توسط آژانس های اجرایی همکار در پروژه جهت عمل به تعهدات و ارائه  گزارش پیشرفت به کمیته اجرایی صندوق چندجانبه پروتکل مونترال در موعد مقرر و بررسی امکان تعریف پروژه جایگزین با محوریت واحدهای تولیدی در بخش های مورد نیاز ، مورد توافق قرار گرفت. 
همچنین رئیس بخش پروتکل مونترال مجددا موضوع اصلاحیه کیگالی و اینکه بسیاری از فعالیت ها در آینده در چهارچوب این اصلاحیه انجام پذیر است را مطرح  کرد که دکتر حشمتی ضمن اعلام مجدد نقطه نظرات فوق الذکر ، موافقت خود را با پیگیری  اقدامات اعلام نمود.
همچنین در این جلسه، UNDP از برعهده گرفتن فعالیت های مرتبط با آژانس همکاری های آلمان (GIZ) اعلام رضایت داشت و برای مشارکت بیشتر در آینده در چهارچوب پروتکل مونترال اعلام آمادگی نمود.
از دیگر مباحث مطرح شده طی نشست چهل و پنجم گروه کاری اعضای پروتکل مونترال می توان به این موارد اشاره کرد:  
- بحث و بررسی پیرامون تولید و تجارت غیر قانونی مواد مخرب، تقویت همکاری های بین سازمانی، استفاده از سازوکارهای موجود و تقویت آنها نظیر iPIC ، آموزش کارکنان گمرک و تقویت سامانه های پایش و مجوزدهی مواد مخرب لایه اوزن و کالاهای حاوی آنها
- همکاری جهت کاهش انتشار CFC-11
- تامین مالی صندوق چندجانبه اجرای پروتکل مونترال برای سالهای پیش رو ( 2024 الی 2026) و تعریف حوزه عمل آن 
- تاثیر کوید -19 بر روی تعریف سال پایه مصرف جهت اجرای اصلاحیه کیگالی
- بحث و بررسی در خصوص گزارش سال 2022  پنل ارزیابی علمی پروتکل مونترال 
- ارزیابی اثرات زیست محیطی  با محوریت تاثیرات ناشی از تغییر در لایه اوزن و تابش اشعه فرابنفش 
-بحث و بررسی در خصوص گزارش چهارساله 2019-2022 پنل ارزیابی فنی و اقتصادی پروتکل مونترال
- جایگزین های HFC ها، دسترسی به HCFC ها با توجه به برنامه حذف آنها برای کاربرد های ضروری نظیر بخش خدمات و تعمیر و نگه داری سیستم ها تبریدی
- موجودی هالون ها و دسترسی به آن که در موارد حساس و ضروری در برخی صنایع به هالون بازیافتی نیاز می باشد
- جایگزین های متیل بروماید و بررسی درخواست های مصارف ضروری در برخی کاربرد های خاص 
لازم به ذکر است، پروتکل مونترال( مصوب 1368 مجلس محترم شورای اسلامی) به عنوان یک معاهده زیست محیطی موفق جهانی  برای کاهش و حذف مواد مخرب لایه اوزن و جلوگیری از تخریب و کمک به ترمیم این لایه حیات بخش زمین فعالیت می نماید.
عكس های مرتبط :
بيشتر