اخبار

کاربرد گاز اوزن در بخش بهداشتی و پزشکی

کاربرد گاز اوزن در بخش بهداشتی و پزشکی

بیشتر افراد که با واژه اوزن آشنا هستند آن را به دو صورت مفید و غیر مفید در ذهن خود تجسم می کنند. چنانچه این گاز در لایه از جو که استراتوسفر خوانده می‌شود قرار گرفته باشد اوزن به مفهوم خوب یا مفید و اگر در لایه پایینی جو یعنی تروپوسفر جایی که انسانها در آنجا زندگی یا تنفس می کنند به مقدار بیش از 100 قسمت در میلیارد برسد، بعنوان غیرمفید یا آلوده قلمداد می‌کنند.
کاربرد گاز اوزن در بخش بهداشتی و پزشکی
بیشتر افراد که با واژه اوزن آشنا هستند آن را به دو صورت مفید و غیر مفید در ذهن خود تجسم می کنند. چنانچه این گاز در لایه از جو که استراتوسفر خوانده می‌شود قرار گرفته باشد اوزن به مفهوم خوب یا مفید و اگر در لایه پایینی جو یعنی تروپوسفر جایی که انسانها در آنجا زندگی یا تنفس می کنند به مقدار بیش از 100 قسمت در میلیارد برسد، بعنوان غیرمفید یا آلوده قلمداد می‌کنند. با این وجود، در همین لایه پایینی جو که در آن انسانها در فعالیتهای روزانه خودشان حضور دارند، اوزن بصورت مصنوعی توسط ژنراتورهای مولد اوزن تولید می شود که از آن در مصارف گوناگونی مورد بهره برداری قرار می‌دهند. فعالیت هایی نظیر بهداشت و درمان، کشاورزی گلخانه‌ای و هیدروپنیک، صنایع غذایی و بسته بندی، گندزدایی یا تصویه آب و فاضلاب، الکترونیک، برج های خنک کننده، و مرغداری ها بعنوان اکسیژن فعال و یک ضدعفونی کننده انعطاف پذیر مورد توجه زیادی قرار گرفته و امروزه سازمان های بهداشتی جهانی در آمریکا، اروپا و همچنین غذا و دارو ایران آنرا مورد تائید قرار داده است. همچنین این گاز برای محیط زیست هیچ خطری نداشته (چنانچه زیر آستانه تعیین شده باشد) و در صورت نشت یا خروج به آسانی در محیط تجزیه می‌شود. همینطور که در ادامه این گزارش آمده حتی برای ضدعفونی آلودگی کرونا نیز می‌توان از این گاز اکسیدکننده قوی استفاده کرد.

کاربرد اوزن در پزشکی اوزن تراپی
مطالب ارائه شده در این مقاله در رابطه با کاربرد اوزن در پزشکی- اوزن تراپی- فقط جنبه اطلاع رسانی دارد و نباید به عنوان توصیه پژشکی به کار رود و قبل از هرگونه استفاده پزشکی از اوزن باید با پزشک معالج مشورت گردد. کاربرد اوزن در پزشکی- اوزن تراپی- سالهاست در کشورهای مختلف جهت درمان بیماری های گوناگون به کار می رود. استفاده از اوزن پزشکی برای ضدعفونی و همچنین درمان بیماری‌ها قدمتی 150 ساله دارد و تاثیر آن در درمان عفونت، زخم و بیماری‌های متعدد با وجود اسناد پزشکی مشخص شده است. این روش به عنوان یک روش سازگار با بدن به همراه عوارض جانبی کم، خود را ثابت کرده است. با اینکه اولین استفاده‌ها از اوزن به ضدعفوتی کردن آب آشامیدنی محدود می‌شد، این ماده امروزه برای درمان حدود 114 بیماری استفاده ‌می‌شود.کاربرد اوزن در بیماری های زیر قابل اشاره است :
کاربرد اوزن در درمان دیسک کمر، درمان بیماری های التهابی و عفونی روده ( کولیت اولسرو )، درمان دیابتی ها و کاهش و کنترل قند خون، رفع ریزش مو، رفع کامل شوره، حساسیت و خارش، ترمیم و ضد عفونی زخم، افزایش سیستم دفاعی و رفع سستی بدن، افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها، تقویت و بهبود دندان و لثه ها، بهبود سوخت وساز و متابولیسم بدن.
 شایان ذکر است اوزن تراپی به عنوان یک شیوه درمانی مکمل در کنار درمان های اصلی بکار می‌رود و تاکنون نتایج موثری داشته است. به گفته دکتر مرتضی ایزدی، رئیس بخش تحقیقات کلینیک اوزن تراپی بیمارستان بقیه الله، یکی از مهمترین خواص اوزن، خاصیت میکروب کشی است. دیگر خاصیت مهم آن تحریک سیستم ایمنی بدن است که با این کار بدن بطور ذاتی قادر خواهد شد علیه میکروارگانیزم ها فعالیت کرده و قوای خود را افزایش دهد.از طرفی، اوزن با ورود به سلول از مسیرهای سلولی، باعث می‌شود انرژی در دسترس سلول قرار گرفته وسلول هایی که در حال نابودی هستند را فعال کند. این گاز با فعالیت خود از مرگ سلولی نیز جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از اثرات آن، جمع آوری فلزات سنگین و ممانعت از تأثیر مخرب آنها بر بدن است و در آخر اینکه، اوزن جریان خون را افزایش داده و مانع از بسته شدن عروق می‌شود. در حال حاضر، مراکز اوزن تراپی در کشور جهت دیسک کمر و گردن و در اوزن تراپی مراکز دیابت در شهرهای تهران ، یزد و نجف آباد اصفهان فعال می باشد.
منبع: شرکت مهندسی تراست: ارائه دهنده خدمات علمی و فنی به مراکز ازن تراپی و پزشکی

اوزون تراپی یا اوزن ‌درمانی چیست؟

اوزن درمانی در بعضی بیماران مفید است ولی در بعضی بیماران موثر نیست.  اوزن‌تراپی یا اوزن‌درمانی به روش درمانی‌ای گفته می‌شود که جزو پزشکی جایگزین حساب می‌شود و در این روش درمانی برای بهبودی و درمانی بعضی از بیماری‌ها گاز یا مایع یا محلول اوزن‌دار را از طریق خوراکی، تزریقی، پوستی وارد بدن بیمار می‌کنند.

اوزن چیست و چه نقشی در درمان دارد ؟
اوزن ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می دهد در واقع یک اکسیژن قدرتمند در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد که با این اتم اضافه کارایی زیادی را بوجود می آورد. اوزن فرم مولکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن در آن به هم متصلند. این حالت از اکسیژن ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد. اتم اضافی در این ساختار آنرا به قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل کرده است. اوزن با متصل شدن به پروتئین های ضروری برای تنفس یاخته به عنوان یک میکروب کش عمل می نماید.

 اوزن یا اوزن تراپی روشی است که تزریق اوزن انجام می شود و با افزایش جریان خون در مفصل و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود. اوزن درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید براساس معاینه بیمار انجام شود .اوزن تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود. هزینه و قیمت اوزن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد. اوزن درمانی در بعضی بیماران مفید است ولی در بعضی بیماران موثر نیست.

روش عمل اوزن ‌درمانی
پس از انتخاب مناسب بیمار، برای تبادل نظر با وی و برخی بررسی‌های زیربنایی، روزی برای حضور بیمار در بیمارستان تعیین می‌شود.
بیمار به اتاق عمل مجهز به دستگاه سی ـ آرم (فلوئوروسکوپی: یک روش تصویربرداری با اشعه ایکس که در آن تصویرهای زنده گرفته می‌شود) منتقل می گردد. تمام اقدامات احتیاطی در خصوص ضد عفونی کردن مدّ نظر قرار می‌گیرد. سپس بیمار به شکم می‌خوابد و دیسک(های) مشکل دار مشخص می‌شود. تزریق برای ایجاد بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و سپس سوزن دیسکوگرافی وارد دیسک می‌گردد. توجه داشته باشید که این عمل دردناک نیست و تمام بیماران به خوبی آن را تحمل، و در طول انجام فرایند با ما صحبت می‌کنند.

 پس از آن که به کمک تصاویر سی ـ آرم (قابل مشاهده توسط بیماران)، سوزن در جای مناسب قرار گرفت، عامل مخالف (ماده حاجب نسبت به اشعه) برای مشاهده معماری دیسک تزریق می‌شود. به این کار دیسکوگرام می‌گویند.
مجدداً داروی بی‌حسی به داخل دیسک تزریق می‌شود و پس از یک دقیقه، گاز مخلوط اکسیژن و اوزن گرفته شده از دستگاه مولد اوزن، داخل دیسک تزریق می‌شود و سرانجام سوزن بیرون آورده می‌شود.

 چنانچه این عمل توسط پزشک ماهر انجام شود، ساده و بی‌خطر خواهد بود. بخش مشکل این فرایند قرار دادن سوزن داخل دیسک است که اجراکننده برای انجام آن باید آموزش لازم را دیده باشد. برای بیمار، کل فرایند شبیه تزریق است؛ اما برای پزشک، معادل جراحی دیسک آسیب‌شناختی است.
 روش اوزن تراپی کمر درد و گردن درد در مقایسه با جراحی هم برای بیمار و هم برای پزشک، خطر بسیار کمتری دارد، اقتصادی‌تر است و زمان بسیار کوتاه‌تری می‌برد. بنابراین در پول و زمان صرفه‌جویی می‌شود و بسیاری از عارضه‌های ناشی از جراحی و بیهوشی عمومی پیش نمی‌آیند.
اوزن تراپی باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل و... می شود
 
فواید اوزن ‌درمانی:
در ابتدا شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید. همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی می شوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه ها و عصب ها شود. اوزن درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود. پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳تا ۵ جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه می شوند.

 در ادامه، مواردی که اوزن تراپی برای آنها نتیجه بخش است، ذکر شده:
۱برای درمان هرگونه درد
۲اوزن درمانی کمر درد و گردن درد برای درد های شدید مفصل کمر و گردن
۳آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
۴آرتروز زانو و لگن (درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است)
۵- بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن (برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی شود)
۶سندروم تونل کارپال
۷درد عصب و رگ سیاتیک
۸سینوزیت (شدید یا ملایم)
۹اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)
۱۰- درد و اختلالات لگن
۱۱- عفونت های دندان
۱۲- بهبودی بعد از جراحی مفاصل
۱۳- شکستگی های غیر قابل درمان
۱۴- جراحات
۱۵آسیب دیدگی های ورزشی


عوارض اوزن‌درمانی:
این فرایند چنانچه توسط پزشکان ماهر و مجرب انجام شود، بسیار ایمن خواهد بود. در چنین شرایطی، عوارض هر چند به ندرت بروز می‌یابند، عبارت‌اند از:
1-آسیب ریشه‌های اعصاب
2- عفونت دیسک یا به اصطلاح دیسکایتیس
3- خونریزی رتینال (شبکیه)
تا به امروز، پس از انجام نزدیک به هزار نوکلئولیز با اوزن به هیچ کدام از عارضه‌های مهم ذکر شده در بالا برنخورده‌ایم. عارضه‌های جزیی مانند درد زودگذر در محل تزریق اوزن شایع هستند. بیماران ممکن است همان روز یا پس از یک روز بستری شدن مرخص شوند.

 
جلسات درمانی
برای اکثر افراد یک مرحله درمان کافی است. کاهش علائم بیماری بوسیله این روش رضایت بخش است و بیمار به درمان مجدد نیازی ندارد. بیماران برای تحریک بیشتر بافت برای بازسازی و ترمیم، مراحل دیگر اوزن تراپی را انجام می دهند. هیچ محدودیتی برای تزریق این ماده وجود ندارد، یک بیمار می تواند یک مرحله تزریق انجام دهد و بیمار دیگر ۴ مرحله درمان باید انجام دهد، باید بعد از تزریق به بهبودی بیمار توجه شود. درصورتیکه به ۳یا ۴مرحله درمان نیاز دارید و بهبودی حاصل نشده است، مواد دیگری باید قبل از انجام تزریق مورد توجه قرار گیرد.


منابع:

www.pezeshkonline.ir    
www.drheidarian.ir   
www.beytoote.com/health

 
بيشتر